Fellows, Medalists, Chapter Awards

Designer of Distinction Award

2014      Susan Hopkins, ASID

2012      Michael Gruber, Allied ASID

2010      Bridget McMullin, ASID

2007     Marcello Luzi, ASID

2006      R. Gary Ruff, ASID

2005      Joanne Hudson, ASID

2004     Michael Stevens, ASID

2003      Mary Ann Kleschick, ASID

2002      Ellen Cheever, ASID

2000      Patricia Gorman, Allied ASID

1999       George Eberheart, ASID

1998       Marcello Luzi, ASID

1997      Linda Daly, ASID

1996       John Kelly, ASID

1995       Barbara Eberlein, ASID

1994       Paul H. Nye, ASID

1992      Samuel J. Dornsife, DFA, FRSA

1991       Dorothy Lerner, ASID

1990      Ralph Stampone, ASID

1989      Rocco Marianni, ASID

1988      Pedro Rodriguez, FASID

1998       D. Coleman Witte, FASID

1996      Carl Steele, ASID

 

 

MEDALIST AWARD

2016    Bridget McMullin, ASID

2011     Cindy Haaz, ASID

2004    Marcello A. Luzi, ASID

2003    Linda Daly, ASID

1999     John Kelly, ASID

1996     Kaye Taylor, ASID

1995     Gail Winkler, Ph.D., FASID

1994     Ralph Stampone, ASID

1991       May Knackstedt, FASID

1990      Richard Crawford, ASID

1989     Perdro Rodriguez, FASID

1988     Lee, Kessler, ASID

1987     Bertram Laudenslager, ASID

 

Lifetime Achievement

2020     Linda Daly, ASID

RISING STAR AWARD

2021   Lindsay Bedford, Allied ASID

2020  Deirdre M. Cimino, NCIDQ, LEED GA, ASID, IIDA, EDRA, IDEC Associate

2019    Allison Kappler, Student ASID

2018    Kimberley A. Slater, Allied ASID, Associate IIDA

2017    Laura Hawley, IP Member

2015   Sonia Benner, Student ASID

2014    Curtis Meier, IP Member

2013   Christine Ferri, Allied ASID

2012   Anna Marks, Allied ASID

2011    Candis Mirande, Allied ASID

2010    Tiana Bragg, IP Member

2009   Kathy Appel, ASID

2008   Eric Alayon, Allied ASID

2007   Bonnie Brisner, IP Member

2006   Cassandra Breza, Allied ASID

2005   Gena Powers, Allied ASID

2004    Christine DeHart, Allied ASID

2003   Vera Bahu, Allied ASID

2002   Cyndi Haaz, ASID

2001    Purusha Argulewicz, ASID

2000   Alan DePaul, ASID

1999    Jennifer Mach, Allied ASID

1998    Sherry L. Ruggieri, ASID

1997    Eileen Madigan, Allied ASID

1996    Lisa Casiello-Obermeier, ASID

1995   Dennis Daikeler, Allied ASID

 

SERVICE TO THE CHAPTER AWARD

2021       Kimberley A. Slater, Allied ASID, Associate IIDA, WELL AP

2020    Kimberley A. Slater, Allied ASID, Associate IIDA

2019     Dean Prokopowich, ASID

2018     Eric Alayon, Allied ASID

2017     Dean Prokopowich, ASID

2016     Kathy Appel, ASID

         Dean Prokopowich, ASID

         Anna Marks, Allied ASID

2015     Curtis Meier, IP Member

2014     Kathy Appel, ASID

2013     Nancy Widermuth, Allied ASID

2012     Christine DeHart, Allied ASID

2011      Nancy Wildermuth, Allied ASID

2010     Linda Daly, ASID

2009      Michael Stevens, ASID

2008      Andrea Wilson, IP Member

2007      Christine Thomas, ASID

2006    Patricia Gorman, Allied ASID

2005    Vera Bahou, Allied ASID

2004    R. Gary Ruff, ASID

2003    Alan DePaul, ASID

2002    Sally Dunn, Allied ASID

2001     Michael Stevens, ASID

2000    Kerry Forbes, ASID

1999     Sherry Ruggieri, ASID

1998     Bertram Laudenslager, ASID

1997     Marcello Luzi, ASID

1996     Arlene Lipken, ASID

1995     Barbara Dragan, ASID

1994       Kaye Taylor, ASID

1993     Linda Daly, ASID

1990     Jean Majur, ASID

1989     Richard Crawford, ASID

1988     Marian Farber, ASID

1987     Pedro Rodriguez, FASID

EDUCATOR AWARD

2013      Deidre M. Cimino, ASID

2012      Maria Kuttruff, ASID

2010      Mark Karlen, Ph.D., ASID

2008      Donna Weaverling Daley, ASID

2006      Eileen Kelly, ASID

2005      Jill DiClementi, ASID

2002      Mary Knackstedt, FASID

2001      John McKeon, ASID

1998      Gail Winkler, Ph.D., FASID

1993      Mark Karlen, Ph.D., ASID

1991         Helen Leeder, ASID

1989      Mary Epstein, ASID

1988      Harriet Roberts, ASID

 

INDUSTRY PARTNER MERIT AWARD

2021     Dave Bellwoar, Bright Light Design Center

2020     Thomas Stone, Stone+Glidden

2019     Felicia Wallace-Benton, Daltile

2018     Curtis Meier, Kravet

2017     Gerry Yost, Avalon Tile Carpet & Flooring

2016     Bright Light

2015     Daltile

2014     Jill Martin, Kravet

2013     Leseh Letner, Baker, Napp & Tubs

2012     Lindsay Paoli, Design Manager

2010     Tom Stone, Stone Glidden

2009    Maryann Adams, Avalon Carpet & Tile

         Steve Armandi, Renaissance Marble

2008    Ted Miller, Kravet

2007     David Ashe, Hollandia International

2006      Kurt Muller, Webster Carpet & Rugs

2005      Christie Del Ciotto, Sherwin Williams

2004      Marcia Fournier, Lutron Electronics

2003     Marc Partial, Marc Phillips

2002     Curtis Meier, Brunschwig & Fils

2001       Greg Rawley, Eagle Automation